Máš Problém s vyhřezlou ploténkou? mám pár rad, jak ti pomohu od bolesti.

Vyhřezlá meziobratlová ploténka (též známá jako vyhřezlý disk, vyhřezlá diska, nebo herniovaný disk) je stav vyskytující se v páteři, když jádro meziobratlové ploténky protrhne její vnější vláknitý kroužek. Meziobratlová ploténka je polštářek umístěný mezi sousedními obratli páteře, který slouží k tlumení nárazů a poskytuje flexibilitu při pohybu páteře.

Vyhřezlá ploténka nastává, když jádro ploténky vytlačí nebo protrhne vnější kroužek. Tento stav může způsobit různé příznaky a bolest. Při vyhřezlé ploténce se jádro může tlačit na blízké nervové kořeny nebo míchu, což může vést k bolesti zad, brnění nebo slabosti v postižené oblasti. Příznaky mohou záviset na umístění vyhřezlé ploténky a na tom, které nervové kořeny jsou ovlivněny.

Diagnózu vyhřezlé ploténky provádí pomocí vyšetření lékař, včetně fyzikálního vyšetření, posouzení příznaků a potřebných zobrazovacích metod, jako je magnetická rezonance (MRI) nebo počítačová tomografie (CT).

Léčba vyhřezlé ploténky zahrnuje různé metody, včetně konzervativních přístupů a v některých případech chirurgických zákroků. Konzervativní léčba může zahrnovat odpočinek, fyzioterapii, léky proti bolesti a zánětu, injekce do oblasti ploténky nebo rehabilitační cvičení.

Je důležité si uvědomit, že pouze lékař nám může stanovit podobu cvičebního plánu, sloužícího k rekonvalescenci jedince.

Jak vyhřezlým plotýnkám předcházet?

Správná ergonomie: znamená, že máš správnou polohu těla při sezení, stání a při provádění fyzických aktivit. Používej ergonomický nábytek a vyhni se dlouhodobému sezení v nevhodných polohách.

Správné zvedání a nošení: Pokud musíš zvedat těžké předměty, nezapomínej na správný postoj – lehce pokrčená kolena, zpevněný střed a rovná záda. Břemeno nezvedají bedra, ale pomůžeš si silou tvých nohou. Pohyb prováděj kontrolovaně a s rozumem! Toto je kupříkladu velký problém u maminek….

Správná tělesná aktivita: Zaměř se na správné cvičení svalů břicha – opět opakuji, jak je nutné při cvičení využívat bráničního dýchání!!!, Samozřejmostí je i zpevnění zad a páteře může pomoci dosáhnout svalovou podporu páteře a snížit riziko vyhřezlé ploténky.

Správná tělesná váha: Udržování zdravé tělesné hmotnosti pomáhá snižovat zátěž na páteř a snižuje riziko vzniku vyhřezlé ploténky. Benefity doporučené váhy předpokládám nemusím vypisovat….

Správná technika: Pokud vykonáváš fyzicky ročnou práci, je důležité používat správnou techniku ​​a ergonomické nástroje a vyvarovat se dlouhodobému přetěžování jedné části těla !!!! Opět se opakuji a prosím, přemýšlej nad tím, co děláš a hlavně jak!!!

Pohybová variabilita: Buď ve svém tréninku rozmanitý/á! Neprováděj pořád ty jedny a samé pohyby, buď variabilní. Neopomínej se ani pořádně před tréninkem prohřát, dynamicky protáhnout a na závěr zase staticky uvolnit.

Péče o tělo: Pokud pravidelně sportuješ, tvé tělo si rozhodně zaslouží návštěvu fyzioterapeuta a wellness, jako je sauna, pára nebo masáž.

Jaké cviky bych tedy doporučila na tuto problematiku?

Veškeré úkony nejprve konzultuj se svým ošetřujícím lékařem a nebo fyzioterapeutem. Následující cviky mohou být užitečné při léčbě vyhřezlé ploténky, ale je nutné provádět je opatrně a s ohledem na vlastní komfort a toleranci. 🙂

Klubíčko

 • Lehni si na záda a nohy pokrč v kolenou na šíři kyčlí
 • Přitáhni si obě kolena k hrudníku – drž po dobu 20-30 sekund – pomalu uvolni a vrať do výchozí pozice
 • Opakuj 5-10x

Předklon

 • Postav se nohama na šíři ramen
 • Pomalu se předkloň tak, že se snažíš prsty dotknout země (každý dle svých možností) – nech volně viset tělo 20-30 sekund – poté se pomalu narovnej
 • Opakuj 5-10x

Vyhrbení v kočce

 • pozice na všech čtyřech s rukama pod rameny a koleny pod kyčlemi
 • prsty jsou roztažené od sebe a celou plochou na zemi
 • záda jsou rovná, hlava pohledem směřuje mezi prsty
 • Při nádechu se vyhrbíme s výdechem lehce prohneme – hlava je stále svěšená
 • 10-15x

POZOR !!! tyto cviky jsou pouze příklady a nejsou vhodné pro každého. Každý případ vyhřezlé ploténky je individuální a vyžaduje individuální přístup. Je proto důležité konzultovat vše s odborníkem, který ti může poskytnout specifické cvičební plány a techniky pro tvůj konkrétní stav. 😊

Doufám, že ti článek byl přínosný a že tě bavil. V případě zájmu o osobní tréninky mě neváhej oslovit. Tvoje Trenérka 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!