Rady a typy, jak zatočit s tenisovým loktem!!!

Co je ale vlastně ten tenisový loket?

Tenisový loket (epicondylitis lateralis humeri) je onemocnění šlach a svalových úponů, které připínají svaly ke kostem. Díky stereotypním a opakujícím se pohybům dochází k dlouhodobému přetěžování v místě, kde šlacha svalu přechází v kost.

Proto tolik dbám u svých klientů na to, aby tělo jednostranně nepřetěžovali!!! Následkem je hromadění odpadních látek, díky nimž se začne tvořit v dané oblasti zánět. Tento typ zánětu postihuje cca 3 % populace, a to především ženy a muže ve středním věku. Častými problémy trpí i tenisový hráči, kteří podceňují důležitost kompenzačních cvičení.

Hlavní příznaky tenisového lokte zahrnují bolest a citlivost na vnější straně místa, která se může šířit dolů po předloktí. Bolest se zhoršuje při stisku objektů nebo při provádění pohybů, které zatěžují postiženou oblast, například při úchopu nebo stisku předmětů.

Léčba tenisového lokte obvykle zahrnuje kombinaci metod, včetně odpočinku, ledových obkladů, použití podpůrných obvazů nebo náplastí, fyzioterapie, protizánětlivých léků a cvičení na těle a šlach v oblasti lokte. V některých případech mohou být také doporučena injekce kortikosteroidů nebo chirurgický zákrok, pokud konzervativní metody nejsou účinné.

Formy tenisového lokte:

1. Laterální epikondylitida: Tato forma tenisového lokte je nejčastější. Bolest se objevuje na vnější straně lokte v místě epikondylu, což je výběžek kosti na vnější straně loketního kloubu. Bolest se může šířit po předloktí směrem dolů. Tato forma je způsobena přetížením svalů a šlach, které připojují zespodu předloktí k vnějšímu epikondylu.

2. Mediální epikondylitida: Tato forma tenisového lokte je méně častá než laterální epikondylitida. Bolest se vyskytuje na vnitřní straně lokte v místě epikondylu, který je výběžkem kosti na vnitřní straně loketního kloubu. Bolest se může šířit po předloktí směrem dolů. Mediální epikondylitida je způsobena přetížením svalů a šlach, které připojují zespodu předloktí k vnitřnímu epikondylu.

POZOR! Je důležité správně diagnostikovat formu tenisového lokte, aby bylo možné určit terapeutické postupy. Pokud máš příznaky tenisového lokte, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc od odborníka, jako je například ortoped nebo fyzioterapeut.

Jaké jsou hlavní příčiny vzniku tenisového lokte?

Opakované pohyby: Tenisový loket je často spojován s opakovanými pohyby, které zatěžují svaly a šlachy předloktí. To může zahrnovat pohyby při tenisu, jako je úder rakety, zejména špatné techniky nebo přílišné svalové napětí. Nicméně, tenisový loket se může vyskytovat i u lidí, kteří se tenisem nezabývají, ale vykonávají jiné opakované pohyby, jako je zdvihání těžkých předmětů, práce s nářadím, malování nebo dlouhodobé používání klávesnice a myši.

Nedostatečné rozehřátí: Nedostatečné rozehřátí před fyzickou aktivitou může zvýšit riziko tenisového lokte. Svaly a šlachy jsou náchylnější k přetížení, pokud nejsou dostatečně připraveny na náročnou činnost.

Špatná technika: Nevhodná technika při provádění pohybů, zejména při sportu jako tenis, může zvýšit riziko vzniku tenisového lokte. Nesprávný útok rakety nebo nevhodný způsob provedení úderu může způsobit nadměrné namáhání svalů a šlach v oblasti lokte.

Nedostatečná síla a flexibilita: Slabé svaly v oblasti předloktí a nedostatečná flexibilita mohou přispět k přetěžování svalů a šlach, což zvyšuje riziko vzniku tenisového lokte.

Další faktory: Mezi další faktory, které mohou přispět ke vzniku tenisového místa, patří špatné držení těla, nevhodné vybavení (např. špatně vyvážená nebo nesprávně velikostně přizpůsobená raketa), nadměrná síla při provedení pohybu a předchozí poranění nebo přetížení v oblasti lokte.

Mohlo by tě zajímat: Jak na problém s karpálními tunely….

Vždy je tedy důležité zahřát se před každou pohybovou aktivitou a vykonávat ji správnou technikou !!!

Jak diagnostikovat tenisový loket?

 1. Lékařské vyšetření: Lékař provede vyšetření fyzického postiženého lokte a okolních struktur. Bude zkoumat oblast bolesti, palpace (ohmatání) loketního kloubu a provádět různé pohyby, aby posoudil rozsah pohybu a vyvolal bolest.
 2. Hodnocení symptomů: Lékař bude poslouchat a sledovat příznaky, které pacient popisuje. Patří sem bolest na vnější straně lokte, která se může šířit dolů po předloktí, bolest při úrazu nebo stisku předmětů a postižení bolesti při provádění specifických pohybů, které zatěžují oblast.
 3. Anamnéza: Lékař se zeptá na historii pacienta a zjistí, jak dlouho trvají symptomy jaké aktivity nebo pohyby předcházely jejich vzniku a zda byly předchozí poranění nebo opakované přetížení.
 4. Vyšetření obrazovými metodami: V případech může lékař požádat o rentgenové snímky, ultrazvukové vyšetření nebo magnetickou rezonanci (MRI), aby vyloučil jiné příčiny bolesti a posoudil stav kostí, některých svalů, šlach a kloubů.

Mohlo by tě zajímat: Jak správně dýchat při cvičení….

Jaké cviky ti pomohou s tvým problémem?

Pojď, jdeme na ně!

1. Protahování předloktí

 • Natáhni předloktí tak, že prsty směřují dolů a ruku ohni v zápěstí
 • Lehce přitlač prsty na dlaně směrem k tělu, abys cítil/a mírné protažení předloktí
 • Drž tuto pozici 15-30 sekund a opakuj 3-5x

2. Posilování předloktí

 • Své předloktí opři o stůl nebo podložku se zápěstím volně visícím přes okraj
 • Drž malou činku nebo jiný předmět s váhou v ruce a pomalu ohýbejte zápěstí směrem nahoru a dolů
 • Opakuj 10-15x ve 3-4 sériích

3. Stisk míčku

 • Sevři tenisový míč nebo odlehčený míč v dlani a pevně stiskni
 • Drž tuto pozici 5-10 sekund a uvolni
 • Opakuj 10-15x

4. Cviky s gumovým pásem/expandérem

 • Použij gumový pás nebo gumovou poutko a upevni ho na pevný předmět
 • Uchop druhý konec pásu a drž jej napnutý před sebou
 • Ohni zápěstí směrem nahoru a dolů proti odporu gumového pásu
 • Opakuj 10-15x po 3-4 sériích

5. Excentrické cvičení extenzorů

 • Pomocí činky nebo lehké zátěže drž ruku s předloktím směřujícím dolů a zápěstí přes okraj stolu
 • Pomalu a kontrolovaně ohýbej zápěstí nahoru a dolů, přičemž se soustřeď zejména na pomalé uvolnění při snižování zápěstí dolů
 • Opakuj 10-15x ve 3-4 sériích.

Self myofascial release

 • pomocí válečku v gymu nebo doma vyválej postižené místo tak, že docítíš příjemného uvolnění (automasáž)
 • zaměř se na oblast postiženou trigger pointů
 • opakuj dle potřeby

Všechna tato cvičení by měla být prováděna s ohledem na bolest v souladu s pokyny lékaře nebo fyzioterapeuta. Proto nejdříve navštiv odborníka a dbej na jeho rady 🙂

Doufám, že pro Tebe byl článek přínosný a hlavně ti pomohl! V případě, že máš chuť začít trénovat pod odborným dohledem, klidně mi napiš 🙂 Tvoje Trenérka!!!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!