Zdravé stravování: Tipy pro vyváženou a plnohodnotnou stravu!

Určitě víš, že pokud chceš být zdravý/á a vitální je pro tebe velice důležité to, jak se stravuješ. Zdravé stravování není jen klíčové pro udržení dobrého zdraví a prevenci nemocí, ale je i pomocníkem ke dlouhověkosti a spokojenosti tvého organismu 😊

Prvním krokem k zdravému stravování je volba správných potravin. Zdravé potraviny jsou ty, které obsahují hodně živin, vitamínů a minerálů.

Co Je Zdravá Strava

Zdravá strava je způsob stravování, který zahrnuje celou řadu potravin, které jsou pro tělo prospěšné a obsahují všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Zdravá strava zahrnuje celou řadu potravin, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné produkty, luštěniny, ořechy, semena, ryby a drůbež. Tyto potraviny jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy a mohou pomoci udržovat zdravou hladinu cukru v krvi.

Zdravá strava by měla být vyvážená a různorodá, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny. Zdravá strava také zahrnuje omezení nadměrného příjmu soli, cukru a špatných tuků, což může pomoci snížit riziko vzniku zdravotních problémů.

Význam Vyvážené Stravy

Vyvážená strava je klíčová pro udržení zdraví a prevenci nemocí. Vyvážená strava zahrnuje různorodé potraviny, které poskytují všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Pokud ti to vyhovuje, snaž se  stravovat v menších porcích a častěji během dne, aby se udržela hladina cukru v krvi a metabolismus byl stabilní.

Celkově je důležité jíst vyváženou stravu, která zahrnuje různorodé potraviny, aby se tělo udrželo zdravé a prevence nemocí byla účinná.

Základní Složky Zdravé Stravy

Při zdravém stravování je důležité, zajistit si dostatečné množství živin, které tělo potřebuje pro správnou funkci. Základní složky zdravé stravy jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály.

 • Bílkoviny

Bílkoviny jsou důležité pro růst a regeneraci tkání v těle. Nachází se v mase, rybách, vejci, luštěninách, ořechách a semenech. Pokud jsi vegetarián nebo vegan, můžeš si zajistit dostatek bílkovin například konzumací tofu, tempehu, quinoi nebo chia semínek.

Podrobně se bílkovinám věnuji v následujícím článku: V čem najdeš bílkoviny!

 • Sacharidy

Sacharidy jsou zdrojem energie pro tělo. Důležité je vybírat si sacharidy s nízkým glykemickým indexem, které zajišťují postupné uvolňování energie a nezpůsobují rychlý nárůst hladiny cukru v krvi. Těmito sacharidy jsou například celozrnné pečivo, rýže, ovesné vločky, ovoce a zelenina.

Mohlo by tě zajímat: Jaký je rozdíl mezi cukry a sacharidy!

 • Tuky

Tuky jsou důležité pro správnou funkci těla, je to zásobárna energie a jsou nedílnou součástí zejména pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Důležité je vybírat si tuky s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, například olivový olej, lněný olej, avokádo, ořechy nebo semena.

 • Vitamíny A Minerály

Vitamíny a minerály jsou důležité pro správnou funkci těla a prevenci chorob. Důležité vitamíny jsou například vitamín C, vitamín D, vitamín E a vitamín K. Důležité minerály jsou například vápník, železo, draslík a hořčík. Tyto látky se nacházejí v různých druzích ovoce, zeleniny, luštěnin, ořechů, semen a dalších.

Zdravé stravování zahrnuje vyváženou kombinaci těchto složek, které spolu tvoří základ zdravého jídelníčku.

Jak Si Připravit Zdravé Jídlo?

Výběr Správných Potravin

Při plánování zdravého jídla se zaměř na celkovou vyváženost stravy. To znamená, že bys měl/a jíst různé druhy potravin, které obsahují potřebné živiny, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Zahrnutím ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, luštěnin, ořechů a semínek do stravy si zajistíš potřebné živiny.

Nutriční Štítky

Při výběru potravin se dívej na nutriční štítky, které jsou na obalech potravin. Tyto štítky poskytují informace o množství kalorií, tuků, sacharidů a dalších živin, které jsou obsaženy v potravině. Snaž se vybírat potraviny s nižším obsahem nasycených tuků, cholesterolu a sodíku a s vyšším obsahem vlákniny, vitamínů a minerálů.

Plánování Jídel

Plánování jídel t pomůže zajistit, aby jsi jedl/a zdravě a vyhneš se tak nezdravým potravinám. Zahrň do svého jídelníčku různé druhy potravin, které obsahují potřebné živiny. Snaž se vařit doma a vyhni se rychlému občerstvení a průmyslově zpracovaným potravinám, které mohou být škodlivé pro tvé zdraví. Pokud máš časové omezení, zkus si připravit jídlo dopředu a ulož si ho do lednice nebo mrazáku.

Plánování jídel může je klíčovým krokem k zdravějšímu stravování. Snaž se vybírat správné potraviny, porozumět nutričním štítkům a plánovat své jídlo dopředu, abys zajistil/a, že jíš zdravě a získáváš potřebné živiny pro své tělo.

Zdravé Stravovací Návyky

Zdravé stravovací návyky jsou klíčem k udržení zdraví a vitality. Správná strava ti pomůže udržet optimální hladinu energie, podpoří tvé tělo a zlepší náladu. Následující sub-sekce ti pomůže pochopit, jaké jsou základní zdravé stravovací návyky a jak je integrovat do tvého životního stylu.

 • Pravidelné Jídlo

Pravidelné jídlo je klíčové pro udržení energie a správné funkce těla. Když jíš, pokus se zaměřit na celistvé potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné produkty a bílkoviny. Tyto potraviny jsou bohaté na živiny a pomohou udržet tvé tělo zdravé.

 • Hydratace

Minimálně pij osm sklenic vody denně, abys udržel/a optimální hladinu hydratace tvého organismu. Pokud cvičíš nebo jsi v horkém prostředí, hydratuj se více.

Tekutiny lze získat i z dalších zdrojů, jako jsou čaje, ovocné šťávy a zeleninové šťávy. Vyhni se pití nápojů s vysokým obsahem cukru, jako jsou sladké nápoje a energetické nápoje, protože mohou způsobit nárůst hladiny cukru v krvi a vést ke zdravotním problémům.

Mohlo by tě zajímat: Jak se zdravě odvodnit?

 • Omezení Zpracovaných Potravin

Zpracované potraviny jsou často plné přidaného cukru, soli a dalších xindlů, které tělo rozhodně nepotřebuje. Tyto potraviny mohou způsobit zdravotní problémy, jako jsou obezita, cukrovka a srdeční choroby. Snaž se omezit svůj příjem zpracovaných potravin a nahraď je celistvými potravinami.

Celistvé potraviny jsou potraviny, které jsou minimálně zpracované a obsahují celou řadu živin, jako jsou vitamíny, minerály a vláknina. Tyto potraviny jsou zdravé a pomohou udržet tvé tělo v optimálním stavu. Zahrň do své stravy celozrnné produkty, ovoce a zeleninu, luštěniny a bílkoviny.

Snaž se držet těchto základních zdravých stravovacích návyků a uvidíš, jak se tvé tělo bude cítit lépe a bude plné energie 😊

Zvláštní Diety

Pokud máš nějaké zdravotní problémy nebo osobní důvody pro upuštění od určitých potravin, může pro tebe být vhodná zvláštní dieta. Zde je několik typů zvláštních diet, které lze zvážit:

 • Vegetariánská A Veganská Strava

Rozhodneš-li se  stát vegetariánem nebo vegankou, musíš si být vědom/a toho, že se budeš muset soustředit na to, aby tvá strava obsahovala dostatek bílkovin, železa a vitamínu B12. Pokud se rozhodneš pro veganskou stravu, dávej pozor na to, abys nebyl/a nedostatečně zásobeni vápníkem a vitamínem D a předešlými složkami stravy.

Zde je několik potravin, které můžeš zahrnout do své vegetariánské nebo veganské stravy:

 • Luštěniny: fazole, hrách, čočka
 • Ořechy: mandle, lískové ořechy, kešu ořechy
 • Semena: slunečnicová semínka, dýňová semínka, sezamová semínka
 • Zelenina: špenát, brokolice, cuketa
 • Ovoce: banány, avokádo, jablka
 • Bezlepková Dieta

Bezlepková dieta je určena pro lidi s celiakií nebo citlivostí na lepek. Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém konzumace lepku způsobuje poškození střevní sliznice. Pokud máš celiakii nebo citlivost na lepek vyhýbej se potravinám, které obsahují pšenici, ječmen, žito a oves.

Zde je několik potravin, které můžeš zahrnout do své bezlepkové stravy:

 • Quinoa
 • Rýže
 • Kukuřičná mouka
 • Hrozinky
 • Ořechové mouky
 • Pohanková mouka
 • Dieta Pro Diabetiky

Diabetes je metabolické onemocnění, při kterém tělo nedokáže správně zpracovávat cukr. Dieta pro diabetiky se zaměřuje na omezení příjmu cukru a sacharidů. Takový jedince musí být opatrný, aby konzumoval potraviny s nízkým glykemickým indexem.

Zde je několik potravin, které můžeš zahrnout do své diabetické stravy:

 • Celozrnné potraviny: celozrnná rýže, celozrnné těstoviny, celozrnný chléb
 • Zelenina: brokolice, mrkev, rajčata
 • Ovoce: jahody, borůvky, pomeranče
 • Bílkoviny: kuřecí a krůtí prsa, ryby, tofu

A co bych řekla závěrem?

Měj na paměti, že aplikací jednotlivých výše zmíněných diet vyžaduje velkou soustředěnost na to, čím se stravuješ. Proto pokud nemáš žádný problém, doporučuji ti stravovat se vyváženě a pomocí kvalitních potravin.

V případě, že hledáš osobního trenéra, neboj se mi ozvat. Sportu ZDAR! Tvoje trenérka!

Často kladené otázky:

Jak začít jíst zdravě?

Pokud chceš začít jíst zdravě, začni tím, že zvýšíš svůj příjem ovoce a zeleniny. Sniž množství cukru a nezdravých tuků ve své stravě. Sleduj svůj příjem bílkovin a sacharidů. Pokud nevíš, jak začít, napiš mi, ráda ti pomohu.

Jak sestavit zdravý jídelníček?

Pro sestavení zdravého jídelníčku je důležité vědět, jaké potraviny jsou nezdravé a jaké jsou nejlepší pro zdravou stravu. Soustřeď se  na celkové množství kalorií, bílkovin, sacharidů a tuků, které potřebuješ každý den. Můžeš si také naplánovat své jídla dopředu a nakupovat pouze zdravé potraviny. Vše o výpočtu kalorického deficitu a BMI najdeš v mých článcích.

Jaké potraviny jsou nezdravé?

Nezdravé potraviny jsou obvykle ty, které jsou velmi kalorické a obsahují mnoho tuku, cukru nebo soli. Mezi nezdravé potraviny patří například sladké nápoje, rychlé občerstvení, sladkosti, smažené jídlo, uzeniny a slané snacky.

Jaké jsou nejlepší potraviny pro zdravou stravu?

Pro zdravou stravu jsou nejlepší potraviny, které jsou plné živin, vitaminů a minerálů. Mezi tyto potraviny patří ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, semena a bílkoviny zdravých zdrojů, jako jsou ryby, kuřecí maso a tofu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!