Žaludeční dieta: Co jíst a co vynechat? Čti a budeš vědět :)

Trpíš-li zažívacími problémy, je možné, že ti lékař nasadí takzvanou žaludeční dietu. Tento stravovací režim se zaměřuje na konzumaci potravin, které nebudou dráždit tvůj žaludek a mohou ti pomoci snížit zánět. Je to důležitá součást léčby akutních i chronických zažívacích obtíží.

Žaludeční dieta se může lišit v závislosti na konkrétních problémech, které právě s trávením máš. Obecně se však doporučuje vyhýbat se potravinám, které mohou způsobit nadýmání, pálení žáhy, bolest břicha a jiné nepříjemné příznaky. Naopak se zaměřuješ na konzumaci potravin bohatých na vlákninu, vitamíny a minerály, které podporují zdraví trávicího systému.

Mohlo by tě zajímat: Jaké účinky přináší tělu pití kombuchy?

Cílem této diety je snížit přísun tuků a dráždivých složek potravy, které zklidní sekreci trávicích šťáv. Žaludeční dieta se často doporučuje pro pacienty s akutním zánětem žaludku (akutní gastritida), žaludečními vředy, chronickým zánětem slinivky břišní (pankreatitida) a dalšími zažívacími obtížemi.

Při dodržování žaludeční diety bys mě/a jíst menší porce jídla a častěji. Pokud máš problémy se žaludkem, měl/a bys jíst pomalu a důkladně žvýkat potravu. Dále dbej na to, aby tvé jídlo bylo lehce stravitelné a neobsahovalo dráždivé složky.

Zde je několik potravin, které bys měl/a zahrnout do své žaludeční diety:

PotravinaPopis
Kuřecí masoObsahuje méně tuku než hovězí maso a je snadno stravitelné.
RybyJsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé účinky.
ZeleninaObsahuje vlákninu, vitamíny a minerály, které pomáhají udržovat zdravou funkci trávicího systému.
OvoceObsahuje vitamíny, antioxidanty a vlákninu, které pomáhají snižovat záněty a podporují zdravou funkci trávicího systému.
Celozrnné pečivoObsahuje vlákninu, která pomáhá udržovat zdravou funkci trávicího systému.

Opět opakuji, že každý člověk je jiný a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého!!! V případě, že ti není žaludeční dieta nastavena lékařem, není třeba ji dodržovat 😊

Mohlo by tě zajímat: Co je Atkinsonova dieta a ce je Keto dieta?

Zde jsou některé další důležité body, které bys měl/a vědět o žaludeční dietě:

  • Jez menší porce jídla a jídelníček rozděl na 5 až 6 menších jídel denně.
  • Konzumuj potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou celozrnné výrobky, ovoce a zelenina.
  • Zvol potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou kuřecí prsa, ryby, tofu a fazole.
  • Omez příjem tuků a vybírej zdravé tuky, jako je olivový olej, avokádo a ořechy.
  • Dbej na dostatečný příjem tekutin, ale vyhýbej se syceným nápojům, alkoholu a kávě.
  • Omez příjem cukru a sladkostí.

Dodržování žaludeční diety může být náročné, ale může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit tvé zdraví. Pokud máš nějaké otázky nebo pochybnosti ohledně žaludeční diety, poraď se s odborníkem na výživu nebo lékařem.

Příklady Jídelníčku Žaludeční Diety

Stravovací plán není sestaven žádné osobě na míru a má pouze příkladový charakter!

Snídaně

Ovesné vločky s banánem a mandlovým mlékem

Celozrnný toast s avokádem a rajčaty

Jogurt s čerstvým ovocem a ořechy

Svačina

Celozrnný chléb s hummusem a zeleninou

Ovoce s ořechy

Celozrnné sušenky s mandlovým máslem

Oběd

Kuřecí prsa na grilu s quinoou a zeleninou

Těstoviny s rajčatovou omáčkou a grilovanou zeleninou

Červená řepa a slunečnicové semínko salát s lososem

Svačina

Celozrnný toast s avokádem a tuňákem

Celozrnné sušenky s mandlovým máslem

Ovoce s ořechy

Večeře

Grilovaný losos s bramborovou kaší a zeleninou

Quinoa s grilovanou zeleninou a fazolemi

Krůtí řízek s bramborovou kaší a zeleninou

Mohlo by tě zajímat: Jak mám zhubnout?

A co bych řekla závěrem?

Po přečtení tohoto článku bys měl/a mít ucelenou představu o tom, co je to žaludeční dieta, kdy je vhodné ji dodržovat a jaké potraviny jsou pro ni příhodné. Žaludeční dieta je významnou součástí léčby akutních i chronických zažívacích obtíží, ať už se jedná o žaludeční vředy, gastritidu nebo jiné podobné problémy.

Při žaludeční dietě je důležité dodržovat určitá pravidla, jako například jíst menší porce jídla a častěji, vyhýbat se tukům a dráždivým složkám potravy, dbát na dostatečný přísun tekutin a omezit konzumaci alkoholu a kofeinu.

Vhodné potraviny pro žaludeční dietu jsou například rýže, vařené nebo dušené zeleniny, vařené maso, nízkotučné mléčné výrobky, ovoce, luštěniny a celozrnné pečivo. Naopak se doporučuje vyhýbat se kořeněným jídlům, mastným a smaženým jídlům, sladkostem, čokoládě, citrusovým plodům a alkoholu.

Pokud máš nějaké problémy se žaludkem, poraď se s odborníkem a nech si sestavit vhodný jídelníček. V případě, že hledáš osobního trenéra nebo pouze online coaching, neváhej se mi ozvat! Sportu ZDAR! Tvoje trenérka!

Často kladené otázky:

Jaké potraviny by měly být zahrnuty do jídelníčku pro žaludeční dietu?

Při žaludeční dietě by měly být zahrnuty potraviny, které jsou snadno stravitelné a nezatěžují žaludek. Patří sem rýže, vařené nebo dušené zeleniny, vařené nebo dušené maso s nízkým obsahem tuku, kuskus, quinoa, těstoviny z celozrnné mouky a vařená vejce. Důležité je také dodržovat pravidelné časové intervaly mezi jídly a jíst pomalu a důkladně žvýkat.

Jaké potraviny by měly být vynechány při antirefluxní dietě?

Antirefluxní dieta by měla obsahovat potraviny, které nezpůsobují překyselení žaludku a nevyvolávají reflux žaludečních šťáv do jícnu. Mezi potraviny, které by měly být vynechány, patří alkohol, kofein, čokoláda, kořeněná jídla, mastné potraviny, citrusové plody, rajčata, cibule, česnek a máta.

Jaké potraviny by měly být zahrnuty do šetřící diety pro žaludeční vředy?

Šetřící dieta pro žaludeční vředy by měla obsahovat potraviny, které nezpůsobují podráždění žaludeční sliznice a nezatěžují trávicí systém. Mezi vhodné potraviny patří vařená rýže, vařené nebo dušené zeleniny, vařené nebo dušené maso s nízkým obsahem tuku, kuskus, quinoa, těstoviny z celozrnné mouky, vařená vejce, jogurty a tvaroh.

Jak připravit dietní polévku na žaludek?

Dietní polévka na žaludek by měla být lehká, snadno stravitelná a obsahovat minimálně koření. Dobrým příkladem může být zeleninová polévka s vařeným kuřecím masem, rýží a mrkví. Při přípravě polévky se doporučuje používat nízkotučné vývary a minimálně koření.

Jaké jsou recepty pro diety při žaludečních vředech?

Při dietě pro žaludeční vředy je důležité jíst lehká a snadno stravitelná jídla. Některé recepty, které můžeš zkusit je například vařená rýže s dušenou zeleninou a kuřecím masem, quinoa salát s vařenými vejci a zeleninou, nebo těstoviny s rajčatovou omáčkou a vařeným kuřecím masem.

Co je vhodné jíst a pít při žaludečních potížích?

Při žaludečních potížích je důležité jíst lehká a snadno stravitelná jídla. Mezi vhodné potraviny patří vařená rýže, vařené nebo dušené zeleniny, vařené nebo dušené maso s nízkým obsahem tuku, kuskus, quinoa, těstoviny a další…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!