Cviky na bolest paty: účinné cviky pro zmírnění bolesti paty a její prevenci !!!

Trpíš-li bolestí paty, může to být způsobeno patní ostruhou. Jedná se o stav, kdy se na patě vytvoří kostnatý výrůstek, který způsobuje bolest a nepohodlí při chůzi. Kromě patní ostruhy může být bolest způsobena také zánětem šlachy nebo svalů v oblasti paty. Ale to už zacházíme hodně daleko…. Pokud tě zajímá, jak předcházet a nebo zmírnit bolest v této oblasti, neváhej a čti 😊

Typy Cviků Na Bolest Paty

Bolest paty může být velmi nepříjemná a omezující. Existuje několik cviků, které ti mohou pomoci zmírnit bolest a zlepšit pohyblivost tvé nohy. Následující přehled cviků může být užitečný při léčbě bolesti paty:

1. Strečování lýtek

Strečování lýtek je užitečné pro zmírnění bolesti paty, protože lýtkové svaly se táhnou a připevňují na patu. Následující cvik může pomoci uvolnit napětí v lýtkových svalech:

 • Postav se na schody nebo vyvýšený povrch, tak aby se ti pata volně mohla propadnout dolů
 • Pomalu se spusť dolů, dokud necítíš napětí v lýtkových svalech
 • Drž tuto pozici po dobu 15-30 sekund
 • Opakuj 3-5krát

2. Strečování plantární fascie

Plantární fascie je silná tkáň, která se táhne od paty k prstům. Když je tato tkáň napjatá, může způsobovat bolest paty. Následující cvik může pomoci uvolnit napětí v plantární fascii:

 • Sedni si na stůl nebo postel a položte si nohu na druhou nohu
 • Pomalu zvedni prsty nahoru směrem ke kotníku, dokud necítíš napětí v plantární fascii
 • Drž tuto pozici po dobu 15-30 sekund
 • Opakuj 3-5krát

3. Strečování achillovky

Achillova šlacha se táhne od lýtkových svalů k patě. Když je tato šlacha napjatá, může způsobovat bolest paty. Následující cvik může pomoci uvolnit napětí v achilovce:

 • Postav se na schody nebo vyvýšený povrch, tak aby se ti pata volně mohla propadnout dolů
 • Pomalu se spusť dolů, dokud necítíš napětí v achillovce
 • Drž tuto pozici po dobu 15-30 sekund
 • Opakuj 3-5krát

4. Cviky s tenisovým míčkem

Tenisový míček může být použit k masáži nohy a uvolnění napětí v patě. Následující cvik může pomoci zmírnit bolest paty:

 • Polož si tenisový míček na zem
 • Postav se na míček tak, aby se ti pata dotýkala míčku
 • Pomalu se posouvej dopředu a zpět, abys míčkem masíroval/a patu
 • Opakuj 3-5 minut

¨Zajímalo by tě, jak správně dýchat u cvičení? Čti a aplikuj brániční dýchání!

Cviky Pro Rychlou Úlevu

Pokud trpíš bolestí paty, existuje několik cviků, které ti mohou pomoci zmírnit bolest a zlepšit tvou pohyblivost. V této sekci se dozvíš o několika účinných cvicích pro rychlou úlevu od bolesti paty.

5. Masáže

Masáže jsou skvělým způsobem, jak zmírnit bolest paty. Jednoduchým způsobem, jak si masírovat patu, je použití masážního míčku. Uchop míček a krouživými pohyby masíruj chodidlo od paty k prstům a zpět. Alternativou je masáž chodidla o míček ležící na zemi. Pomalým pohybem přejížděj chodidlem přes míček, intenzitu tlaku ježka na plosku upravuj podle svých pocitů a potřeb.

6. Protahování

Protahování svalů paty může pomoci zmírnit bolest a zlepšit pohyblivost. Jednoduchým cvikem je ohnutí prstů dolů směrem k patě a držení této polohy po dobu 15-30 sekund. Tento cvik by měl být opakován několikrát denně.

7. Posilování

Posilování svalů paty může pomoci zlepšit stabilitu a snížit riziko budoucích zranění. Jednoduchým cvikem je zdvihnutí paty a držení této polohy po dobu 5-10 sekund. Tento cvik by měl být opakován několikrát denně.

Pamatuj si, že při cvičení bys  neměl/a pociťovat žádnou bolest. Pokud cvik způsobuje bolest, okamžitě ho přestaň cvičit a poraď  se s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Zajímá tě více cviků na lýtka? Soubor těch nejlepších cviků na lýtka ZDE!

Cviky Pro Dlouhodobou Úlevu

Pokud trpíš bolestí paty, můžeš vyzkoušet různé cviky, které Ti pomohou zmírnit bolest a předcházet opakování. Následující cviky jsou zaměřeny na posílení a uvolnění svalů v oblasti paty.

8. Jóga

Jóga může být skvělým způsobem, jak zmírnit bolest paty. Některé jógové pozice mohou pomoci uvolnit svaly v oblasti paty a zlepšit krevní oběh. Zde jsou některé jógové pozice, které mohou pomoci:

Jógová pozicePopis
Balasana (dětská pozice)Posiluje svaly nohou a uvolňuje svaly v oblasti paty.
Virasana (pozice hrdiny)Pomáhá uvolnit svaly v oblasti kolen a kotníků, což může pomoci zmírnit bolest paty.
Adho Mukha Svanasana (pes hlavou dolů)Posiluje nohy a uvolňuje svaly v oblasti paty.

9. Pilates

Pilates může pomoci posílit svaly v oblasti paty a zlepšit stabilitu nohy. Následující cviky jsou zaměřeny na posílení svalů v oblasti paty:

Cvik s balanční deskou: Stoupni si na balanční desku a pokus se udržet rovnováhu. Pokud máš potíže, můžeš se držet stolu nebo jiného předmětu, který ti pomůže k lepší stabilitě. Tento cvik pomáhá posilovat svaly nohou a zlepšovat stabilitu nohy.

Cvik s terapeutickým míčem: Lehni si na záda a polož terapeutický míč pod patu. Pomalu zvedej nohu a poté ji pomalu spouštěj dolů. Tento cvik pomáhá posilovat svaly v oblasti paty a zlepšovat stabilitu nohy.

Pamatuj si, že cvičení pro bolest paty může být účinné, ale je důležité, abys cvičil/a pravidelně a správně. Pokud máš nějaké zdravotní problémy, jako například artritidu, měl/a bys se poradit se svým lékařem nebo fyzioterapeutem, než začneš cvičit.

Zajímalo by tě, jak posílit záda? Neváhej a cvič!

Rady a Doporučení

 • Správná obuv

Jedním z nejdůležitějších faktorů při léčbě bolesti paty je nošení správné obuvi. Měla by být pohodlná, dobře podpírající a měla by mít dostatečnou výšku podpatku. Pokud trpíš patní ostruhou, může pro tebe být vhodné nosit ortopedické vložky nebo speciální ortopedickou obuv, která zmírní tlak na patu.

 • Cvičení

Správně zvolené cvičení může být velmi účinné při léčbě bolesti paty. Existuje několik cviků, které mohou pomoci zmírnit bolest a posílit svaly nohy. Jedním z nejúčinnějších cviků je cvičení na posilování lýtek. Stačí postavit se na špičky a pomalu se spouštět zpět na paty. Opakuj toto cvičení několikrát denně.

 • Změna životního stylu

Pokud trpíš bolestí paty, může být vhodné změnit některé návyky a zvyky, které mohou přispět k vzniku bolesti. Například bys měla omezit nošení vysokých podpatků a nepohodlné obuvi, která může způsobovat tlak na patu. Dále bys měl/a dbát na správnou váhu a vyhnout se přílišnému namáhání nohou.

 • Konzultace s lékařem

Trpíš-li silnou bolestí paty, měl/a by ses poradit s lékařem. Lékař ti doporučí vhodnou léčbu a případně i vyšetření, které pomůže určit příčinu bolesti. Pokud máš podezření na patní ostruhu, navštiv ortopeda.

Jak vybudovat krásné a svalnaté nohy? Přední stehna, krásné hamstringy a kulatý zadeček!

Možné komplikace a jak jim předcházet

Plantární fascitida

Plantární fascitida je zánět vazivové tkáně, která spojuje patu s prsty. Je to nejčastější příčina bolesti paty. Pokud se neřeší včas, může se situace zhoršit a může dojít k přetížení a zánětu dalších tkání. Proto je důležité včasné konzultování s lékařem.

Ostruha paty

Ostruha paty je kostní výrůstek na patní kosti. Vzniká přetížením a opakovaným zánětem. Pokud se ostruha paty neléčí, může se výrůstek zvětšovat a způsobovat stále větší bolest. Proto je vhodné navštívit lékaře, který může doporučit vhodnou léčbu.

Achillova šlacha

Achillova šlacha je největší šlacha v těle a spojuje sval lýtkového svalu s patou. Pokud je šlacha přetížená, může dojít k zánětu a bolesti. Pokud se neřeší včas, může dojít k trvalému poškození šlachy. Proto je důležité dbát na správnou obuv a nezatěžovat šlachu příliš.

Jak předcházet problémům s patami?

Existuje několik způsobů, jak předcházet komplikacím spojeným s bolestí paty. Zde jsou některé z nich:

 • Nos kvalitní obuv, která podporuje správnou polohu nohy a tlumí nárazy
 • Zajisti si dostatečný odpočinek pro nohy a nezatěžujte je příliš
 • Pravidelně cvič a posiluj svaly nohou a chodidel
 • Udržuj zdravou váhu, aby se snížilo zatížení nohou
 • Pokud se objeví první příznaky bolesti paty, neváhej a navštiv lékaře

Pamatujte si, že prevence je vždy lepší než léčba. Pokud se budeš řídit těmito doporučeními, snížíš tak riziko komplikací spojených s bolestí paty a udržíš své nohy zdravé a silné.

Vhodné cviky by měly být prováděny pravidelně a postupně zvyšovat intenzitu a délku trvání. Pokud se ti cviky zdají příliš náročné, můžeš začít s jednoduššími verzemi a postupně je zvyšovat.Nepodceňuj bolest paty a snaž se jí včas předejít. S vhodnými cviky a terapeutickými postupy můžeš zmírnit bolest a zlepšit svou pohyblivost.

Doufám, že tě článek bavil a něco sis z něj odnesl/a. V případě, že máš nějaké dotazy, neváhej se mě zeptat. Sportu ZDAR! Tvoje trenérka!

Často kladené otázky:

Jak zmírnit bolest v oblasti paty?

Existuje několik způsobů, jak zmírnit bolest v oblasti paty. Jedním z nich je použití ledového obkladu na postiženou oblast. Led pomáhá snížit zánět a otok, což může pomoci zmírnit bolest. Další možností je použití léků proti bolesti, jako jsou například ibuprofen nebo paracetamol. Pokud máte trvalou bolest paty, doporučuje se navštívit lékaře a získat diagnózu.

Co jsou příčiny bolesti paty?

Bolest paty může být způsobena několika faktory, jako je například přetížení nohy, špatná obuv, nadváha, nebo nějaká forma artritidy. Patní ostruha je také jednou z častých příčin bolesti paty.

Jak diagnostikovat patní ostruhu?

Diagnóza patní ostruhy se obvykle provádí lékařem. Lékař může provést fyzické vyšetření, aby zjistil, zda je patní ostruha příčinou bolesti paty. V některých případech může být nutné provést rentgenové vyšetření, aby se potvrdila diagnóza.

Jaké jsou nejlepší cviky pro bolest paty?

Existuje několik cviků, které mohou pomoci zmírnit bolest paty. Jedním z nich je protahování lýtkového svalu a svalu na spodní straně nohy. Další cviky zahrnují rotaci chodidla a protahování achillovky. Před zahájením jakéhokoli cvičení se však doporučuje konzultovat s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Jaká je nejlepší léčba patní ostruhy?

Léčba patní ostruhy zahrnuje různé metody, jako jsou fyzioterapie, léky proti bolesti a ortopedické pomůcky. V některých případech může být nutná chirurgická léčba. Nejlepší léčba závisí na příčině bolesti paty a závažnosti příznaků. Proto je důležité konzultovat s lékařem a získat správnou diagnózu.

Jak zabránit opakování bolesti paty?

Existuje několik způsobů, jak zabránit opakování bolesti paty. Mezi ně patří nošení vhodné obuvi, udržování zdravé váhy, pravidelné cvičení a protahování nohou. Pokud máš trvalou bolest paty, na místě je nutná návštěva lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!