Jaké oleje používat na vaření: tipy a doporučení přímo pro Tebe!

Při vaření je důležité používat správné oleje, které nejenže ovlivňují chuť jídla, ale také mají vliv na naše zdraví. Výběr správného oleje může být při vaření matoucí, protože na trhu existuje mnoho druhů olejů s různými vlastnostmi. V tomto článku se dozvíš, jaké oleje jsou nejvhodnější na vaření a proč.

Při výběru oleje na vaření je důležité brát v úvahu jeho kouřový bod, což je teplota, při které olej začne hořet a uvolňovat škodlivé látky. Oleje s vysokým kouřovým bodem jsou vhodné na smažení a pečení, zatímco oleje s nízkým kouřovým bodem jsou vhodné na saláty a studené omáčky.

Kromě kouřového bodu je také důležité brát v úvahu složení oleje. Některé oleje jsou bohaté na zdravé nenasycené tuky, zatímco jiné obsahují více nasycených tuků a jsou méně zdravé.

Mohlo by tě zajímat: Kde ve stravě najdu bílkoviny?

Typy Olejů Na Vaření

 • Olivový Olej

Olivový olej je velmi zdravý a je často používán v kuchyni. Má vysoký obsah zdravých tuků, které jsou prospěšné pro srdce a cévy. Olivový olej je vhodný pro vaření na nižší teploty, například pro dušení, pečení a míchání. Při vysokých teplotách se může začít rozkládat a vznikají tak nezdravé látky.

 • Slunečnicový Olej

Slunečnicový olej je další oblíbený druh oleje na vaření. Je vhodný pro smažení a pečení na vysoké teploty, protože má vysoký kouřový bod. Slunečnicový olej má neutrální chuť, takže se hodí pro většinu pokrmů.

 • Řepkový Olej

Řepkový olej patří mezi další oblíbený druh oleje na vaření. Je vhodný pro smažení a pečení na vysoké teploty, protože má vysoký kouřový bod. Řepkový olej má neutrální chuť, takže se hodí pro většinu pokrmů.

 • Kokosový Olej

Kokosový olej se stává stále populárnějším druhem oleje v kuchyni. Má vysoký obsah zdravých tuků a je vhodný pro vaření na vysoké teploty. Kokosový olej má jemnou kokosovou chuť, takže se hodí pro exotické pokrmy. Použít ho můžeš třeba při vaření kari 😊

 • Lněný Olej

Lněný olej má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které jsou prospěšné pro zdraví srdce a cév. Lněný olej má jemnou ořechovou chuť a je vhodný pro použití v salátech a jako zálivka na vařená jídla.

 • Arašídový Olej

Arašídový olej má vysoký bod kouření a je vhodný pro smažení a vaření na vysoké teploty. Má výraznou arašídovou chuť, takže se hodí pro asijské a jiné exotické pokrmy.

Mohlo by tě zajímat: Čím mohu nahradit bílé pečivo?

Pamatuj, že každý druh oleje má své vlastnosti a vhodnost pro různé druhy vaření. Vyber si ten správný druh oleje pro konkrétní pokrm, abys dosáhl/a nejlepších výsledků.

Jak Vybrat Správný Olej Na Vaření?

 • Kouřový bod

Kouřový bod je teplota, při které se olej začne kouřit a uvolňovat nebezpečné látky. Proto je důležité vybrat olej s vysokým kouřovým bodem, který snese vysoké teploty. Olivový olej je například vhodný pro mírné tepelné úpravy, ale při vysokých teplotách se může rychle přepálit. Naopak kokosový olej má vysoký kouřový bod a snáší vyšší teploty.

 • Obsah tuků

Dalším faktorem je obsah tuků v oleji. Nasycené tuky jsou nezdravé a mohou zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi. Mnoho rostlinných olejů obsahuje vysoké množství nenasycených tuků, které jsou zdravé pro srdce. Avokádový olej, olivový olej a řepkový olej jsou například bohaté na nenasycené tuky.

 • Chuť

Každý olej má svou vlastní chuť a vůni. Proto je důležité vybrat olej, který bude vhodný pro konkrétní pokrm. Olivový olej je vhodný pro saláty a omáčky, zatímco kokosový olej se hodí do asijských pokrmů.

 • Zdraví

V neposlední řadě je důležité vybrat olej, který je zdravý pro tvé tělo. Některé oleje jsou bohaté na antioxidanty a vitamíny, které pomáhají udržovat zdraví. Například olivový olej obsahuje vitamín E a antioxidanty. Avokádový olej je bohatý na vitamín K a hořčík.

Mohlo by tě zajímat: Jak se připravit na chřipkové období?

Celkově vzato, při výběru správného oleje na vaření je důležité brát v úvahu kouřový bod, obsah tuků, chuť a zdraví. Pokud si nejsi jistý/á jaký olej zvolit, můžeš se poradit s odborníkem na výživu.

Zdravotní Přínosy Různých Olejů

Různé druhy olejů mají různé zdravotní přínosy a rizika. Zde je přehled nejčastěji používaných olejů na vaření a jejich zdravotních vlastností.

 • Olivový olej

Olivový olej je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny a vitamín E. Tyto složky mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a zlepšit zdraví srdce. Olivový olej také obsahuje antioxidanty, které mohou chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály.

Při vaření s olivovým olejem se doporučuje používat extra panenský olivový olej, který má nižší kouřový bod než rafinovaný olivový olej. Rafinovaný olivový olej se používá spíše k pečení a smažení při vysokých teplotách. Dobrý známý mi doporučil, abych vždy kupovala olivový olej v plechu nebo v tmavé dóze. Pokud nemám k dostání italský, mám prý sáhnout po řeckém 😊

 • Kokosový olej

Kokosový olej je bohatý na středně řetězcové mastné kyseliny a laurátovou kyselinu. Tyto složky mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a zlepšit zdraví srdce. Kokosový olej také obsahuje antioxidanty, které mohou chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Mnoho lidí ho používá jako masku na vlasy nebo přímo na kůži. S tímto osobně nemám žádné zkušenosti.

Kokosový olej se používá především k vaření a pečení při vysokých teplotách. Má vysoký kouřový bod, což znamená, že se při vaření při vysokých teplotách nerozkládá a neuvolňuje škodlivé látky.

 • Řepkový olej

Řepkový olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny a vitamín E. Tyto složky mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a zlepšit zdraví srdce. Řepkový olej také obsahuje antioxidanty, které mohou chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály.

Řepkový olej se používá především k vaření a pečení při středních teplotách. Má vysoký kouřový bod, což znamená, že se při vaření při středních teplotách nerozkládá a neuvolňuje škodlivé látky.

 • Slunečnicový olej

Slunečnicový olej je bohatý na omega-6 mastné kyseliny a vitamín E. Tyto složky mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a zlepšit zdraví srdce. Slunečnicový olej také obsahuje antioxidanty, které mohou chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály.

Slunečnicový olej se používá především k vaření a pečení při středních teplotách. Má vysoký kouřový bod, což znamená, že se při vaření při středních teplotách nerozkládá a neuvolňuje škodlivé látky.

Mohlo by tě zajímat: Co to je jaterní dieta a jak se vyznačuje?

Jak Správně Skladovat Oleje Na Vaření?

Skladování oleje na vaření je důležitým faktorem pro zachování jeho kvality a chuťových vlastností. Zde jsou některé tipy, jak správně skladovat oleje na vaření:

 • Uchovávej olej na chladném a tmavém místě, abys minimalizoval/a jeho expozici světlu a teplu. Přímé sluneční světlo může způsobit oxidaci a znehodnocení oleje.
 • Ujisti se, že uzávěr lahve je vždy pevně uzavřený, aby se minimalizoval přístup vzduchu, který může také způsobit oxidaci oleje.
 • Pokud máš větší množství oleje, které nebudeš používat během několika týdnů, uvažuj o jeho rozdělení do menších lahví. Tím minimalizuješ expozici vzduchu a také zlepšíš skladovatelnost.
 • Pokud jsi olej již použil/a, nech ho vychladnout na pokojovou teplotu a poté ho přelij do uzavíratelné nádoby. Takto zabráníš oxidaci a znehodnocení oleje.
 • Pokud máš olej, který má kratší trvanlivost, jako například lněný olej, ujisti se, že ho skladuješ v ledničce. To pomůže zachovat jeho kvalitu a prodloužit trvanlivost.

Skladování oleje na vaření je důležitým faktorem pro zachování jeho kvality a chuťových vlastností. Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžeš prodloužit trvanlivost oleje a zachovat jeho kvalitu pro tvé pokrmy.

A Co Bych Řekla Závěrem?

Výběr správného oleje na vaření může být pro mnoho lidí zmatečný. Je důležité si uvědomit, že každý olej má své vlastnosti a je vhodný pro jiné účely. Pokud chceš držet zdravou stravu, měl/a by ses zaměřit na oleje s nižším obsahem nasycených tuků a vyhnout se trans-tukům.

V každém případě, měl/a by sis přečíst informace na etiketách a vybrat si olej, který je vhodný pro tvůj účel a zdraví. V případě, že máš intoleranci na laktózu jako já a máš rád/a vajíčka, doporučuji ti je dělat na Ghí. Chutnají skvěle a ty se vyhneš zažívacímu problému.

V případě, že máš chuť začít chodit do gymu, ale nemáš trenéra, neboj se mi napsat. Ráda Ti pomohu s tvojí cestou za zdravější život! Sportu ZDAR! Tvoje trenérka!

Často kladené dotazy:

Jaký olej je nejvhodnější na smažení?

Nejvhodnější olej na smažení je ten s vysokým kouřovým bodem, což znamená, že se při zahřátí na vysokou teplotu nezačne kouřit a ztrácet své vlastnosti. Mezi nejvhodnější oleje na smažení patří olej ze slunečnicových semínek, řepkový olej a olej z avokáda.

Jaký olej je zdravější – řepkový nebo slunečnicový?

Oba oleje jsou zdravé, ale mají odlišné vlastnosti. Řepkový olej má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a je bohatý na vitamín E. Na druhé straně má slunečnicový olej vyšší obsah omega-6 mastných kyselin. Pokud jde o zdraví, je důležité používat olej s vyváženým poměrem omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Může se použít olivový olej na smažení?

Olivový olej lze použít na smažení, ale je důležité použít extra panenský olivový olej, který má vysoký kouřový bod. Pokud použiješ olivový olej s nízkým kouřovým bodem, může se při zahřátí na vysokou teplotu začít kouřit a ztrácet své vlastnosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!