Chilli papričky: Jaké benefity nám tato rostlinka přináší?

Chilli (čili) je koření nebo paprička, která je známá svou pikantností a ostrou chutí. Tato paprička je běžně používána v různých kuchyních po celém světě, zejména v jihoamerické, mexické, indické a asijské kuchyni. Chilli mohou mít různou intenzitu pálivosti a mohou být použity pro přidání chuti do pokrmů.Chilli papričky se používají v mnoha různých pokrmech, včetně omáček, kari, salsy, marinád, a dalších jídel, aby dodaly pikantní chuť. Mnoho lidí také miluje pálivost chilli a vytváří své vlastní recepty s různými druhy chilli papriček.

Mohlo by tě zajímat: Jaké benefity mi přináší zázvor a kurkumin?

Pálivost chilli papriček je obvykle měřena na Scovilleově stupnici, což je škála, která udává množství kapsaicinu, látky, která způsobuje pálivost. Na Scovilleově stupnici se hodnoty pohybují od nuly až po více než milion jednotek (pro extrémně pálivé papričky, jako je Trinidad Moruga Scorpion nebo Carolina Reaper).

Jaká je historie chilli?

Historie chilli sahá do dávných dob a má bohatou a zajímavou historii. Chilli pochází z Ameriky, a to konkrétně ze střední a jižní Ameriky, kde bylo pěstováno a konzumováno tisíce let před příchodem Evropanů.

Zde je několik klíčových událostí a faktů o historii chilli:

Domestikace chilli: Archeologické nálezy naznačují, že chilli bylo pěstováno již před více než 6000 lety v oblasti dnešního Mexika, Guatemaly a dalších středoamerických zemí. Předkem chilli je pravděpodobně divoce rostoucí druh Capsicum annuum. S příchodem Kryštofa Kolumba a jiných evropských objevitelů do Ameriky bylo chilli přineseno do Evropy a dalších částí světa. V Evropě se stalo důležitým kořením a začalo se šířit do různých kuchyní. V průběhu staletí byly vyšlechtěny různé odrůdy chilli s různými úrovněmi pálivosti a chuti. Výběr a křížení různých odrůd vedlo k vytvoření mnoha druhů a kříženců chilli. V roce 1912 vytvořil farmaceut Wilbur Scoville Scovilleovu stupnici, která slouží k měření pálivosti chilli. Tato stupnice je stále používána k určení stupeň pálivosti chilli. Chilli se stalo důležitou součástí mnoha kuchyní po celém světě, včetně mexické, thajské, indické a mnoha dalších. Používá se jako koření, omáčka, náplň do jídel a mnoho dalšího. Díky svému charakteristickému pikantnímu zážitku se chilli stalo nejen důležitým kořením, ale také zaujalo významné místo v kulinářském světě a kultuře. Lidé na celém světě si užívají pálivé jídlo a experimentují s různými druhy chilli, aby dodali svým pokrmům pikantní chuť.

Chilli a jeho účinky na zdraví

Chilli může mít různé účinky na zdraví a některé z těchto účinků jsou pozitivní, zatímco jiné mohou být problematické, zejména pro jedince s citlivým žaludkem nebo zažívacím traktem. Zde je několik klíčových účinků chilli na zdraví:

  • Pálivost a endorfiny: Konzumace chilli může způsobit uvolnění endorfinů, což jsou hormony spojené s pocitem euforie a štěstí. To může způsobit dočasný pocit štěstí.
  • Stimulace metabolismu: Kapsaicin obsažený v chilli byl spojen s mírným zvýšením metabolismu a tím s potenciálním snížením hmotnosti. Některé studie naznačují, že kapsaicin může zvyšovat termogenezi (tepelnou produkci) a zrychlovat spalování kalorií.
  • Antioxidanty: Chilli papričky jsou bohaté na antioxidanty, které mohou pomáhat bojovat proti volným radikálům a chránit tělo před poškozením buněk.
  • Snížení bolesti: Kapsaicin může být použit ve formě krému nebo náplasti pro místní léčbu bolesti, například bolesti svalů nebo artritidy.
  • Zdraví srdce: Některé studie naznačují, že konzumace chilli může pomoci snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, což může přispět k celkovému zdraví srdce.

Mohlo by tě zajímat: Jak se zbavit viscerálního tuku?

Možné kontraindikace chilli

Konzumace chilli může být problematická pro některé jedince a existují určité kontraindikace, které by měli mít na paměti:

  • Citlivý žaludek a trávicí problémy: Lidé s citlivým žaludkem, zánětem žaludku, vředy nebo jinými trávicími problémy by měli být opatrní při konzumaci chilli, protože může způsobit žáhu, pálení žáhy a zhoršení trávicích obtíží.
  • Gastritida: Osoby trpící gastritidou, což je zánět žaludeční sliznice, by měly omezit nebo se vyvarovat konzumaci chilli, protože může způsobit podráždění žaludeční stěny.
  • Alergie: Někteří lidé mohou být alergičtí na chilli nebo na látky v něm obsažené. Alergické reakce na chilli mohou zahrnovat kopřivku, svědění, otok nebo dokonce anafylaxii u citlivých jedinců.

Interakce s léky: Chilli by mohlo ovlivnit účinnost některých léků, zejména těch, které ovlivňují krevní tlak, srážlivost krve nebo trávicí procesy. Pokud užíváš léky, měl/a by ses poradit s lékařem ohledně možných interakcí.

  • Děti a těhotné ženy: Pálivá jídla by mohla být pro děti nebo těhotné ženy příliš intenzivní a mohla by způsobit nepohodlí nebo pálení. Je třeba být opatrný a mírný při podávání chilli dětem a těhotným ženám.

Mohlo by tě zajímat: Jaké benefity ti přináší kakao?

A co bych řekla závěrem?

Každý jedinec má různou toleranci na pálivost chilli, proto je důležité poslouchat své tělo a přizpůsobit konzumaci podle svých osobních preferencí a zdravotního stavu. Pokud máš jakékoli zdravotní obavy ohledně konzumace chilli, měl/a by ses poradit s lékařem nebo dietologem. V případě, že hledáš trenéra, neboj se mi ozvat. Ráda Ti pomohu s tvým tréninkovým plánem 🙂 Sportu ZDAR! Tvoje trenérka!

Často kladené dotazy?

Co mi může pomoci od pálení od chilli?

Mléko obsahuje tuky a bílkoviny, které mohou pomoci neutralizovat kapsaicin, látku způsobující pálivost chilli. Pijte mléko nebo zkonzumujte jogurt, smetanu nebo sýr.

Po papričkách mě pálí kůže, co teď?

Po manipulaci s chilli si umyj ruce mýdlem a teplou vodou, abys odstranil/a zbytky kapsaicinu a vyvaruj se dotyku s očima nebo citlivými oblastmi.

Jaká je denní dávka chilli?

Denní dávka chilli, stejně jako u mnoha jiných potravin a koření závisí na individuálních preferencích a tolerance každého jedince. Neexistuje stanovená denní dávka chilli, kterou by měl každý konzumovat. Množství chilli, které můžeš konzumovat závisí na tvé osobní toleranci na pálivost a tvém zdravotním stavu.
Pokud jsi začátečník v konzumaci chilli, můžeš začít s menšími porcemi a postupně zvyšovat dávku, jakmile se na pálivost chilli adaptuješ. Většina lidí může konzumovat chilli v rámci svých individuálních preferencí, aniž by to mělo negativní vliv na jejich zdraví. Je však důležité mít na paměti, že nadměrná konzumace pálivých jídel může způsobit žaludeční podráždění nebo trávicí problémy u některých jedinců.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Osobní Trenérka Praha

Z pravidla odpovídám do dvou hodin

Ahoj 👋Potřebuješ zhubnout, nebo nabrat svaly, nebo naučit žít zdravě?

Chceš změnit svou postavu?

Zbývají mi 2 poslední místa na osobní tréninky a online coaching!

Zadej svůj email nebo telefon a rezervuj si své místo! Do 24 hodin se ti ozvu a domluvíme se na detailech!